pühapäev, 9. november 2014

Voodisse koos Äpiga.

Trennis on üsna tavaline, et teadlik harrastaja paneb käima pulsikella, et jälgida treeningu efektiivsust ja koormust. Võibolla on ta oma treeningplaani kokku panemisel enne kasutanud mõnda veebikeskkonda või äppi. Mõni kuulab trennis muusikat või podcaste. Ehk siis ümbritseb meid trennis paras annus tehnoloogiat. Aga puhkuse ajal?

Areng toimub puhates

Areng teatavasti toimub just puhkuse, mitte treeningu ajal. Trenn "lõhub" organismi ja vahetult peale trenni meie töövõime väheneb. Selleks, et areneda ja paremaks saada on vaja korralikku puhkust, mille jooksul me taastume treeningust ja tänu nähtusele nimega superkompensatsioon tõuseb meie töövõime võrreldes trennile eelneva ajaga kõrgemale. Kui seda nähtust õieti kasutada, siis toimub areng pikas perspektiivis.



Kõik see muutub aina olulisemaks mida lähemale tipule me jõuame. Harrastajale piisab üldjuhul sellest, et 2-3 korda nädalas ennast liigutada, ning regulaarsus on koormusest ja muudest detailidest olulisem. Aga kui sportlikud eesmärgid suurenevad, siis muutub ka harrastajal ühel hetkel oluliseks jälgida lisaks trennidele ka oma puhkefaasi ja efektiivne taastumine muutub oluliseks.

Taastumise võtmesõnad on korralik ööuni, õige toitumine ja taastav trenn või lihtsalt liikumine vabadel päevadel. Ööuni on aga taastumise A ja O.

Äpiga voodisse


Kuna minu gadget, mida ma 24/7 ümber randme kannan näitab mulle by default mingit uneinfot, siis vaatasin lisaks ringi, mis võimalused oma ööune jälgimiseks veel saada on ja püüdsin aru saada, kas sellest infot võib harrastajale ka mingit tolku olla. 

Erinevaid lahendusi ja äppe ikka on. App stores on reas "unemonitore", millest osad vajavad lisaks erinevaid lisaseadmeid kuid osade puhul piisab ka telefonist endast. Alustasin lihtsamast otsast ja valisin äpi nimega SleepTime, mis lisaseadmeid ei vaja.

SleepTime võimaldab mõõta unetsükleid, pakub rahustavaid helisid magamajäämise ajaks ning toimib ka nutika äratuskellana, mis ajab sind hommikul üles 30 minutises ajaaknas just kõige sobivamas unefaasis. Kõik ajad - kaua mängitakse helisid, kui täpselt toimub äratus jne on äpis seadistavad oma käe järgi.

Kuna selline äpp kasutab oma sisendina ainult telefoni mikrofoni, siis olin skeptiline, kui täpne see on võrreldes randmel paikneva seadmega, mis saab magaja liigutuste kohta oluliselt täpsemat infot? Ja ka vastupidi, kuna uneäpis vajutad sa nuppu - nüüd läksin magama, nüüd ärkasin üles, siis tahtsin võrrelda, kuidas Polari randmevõru algoritm saab aru sellest, millal öö nö. algab ja millal lõppeb.

No ja tegelikult lisaks äppide joonele panemisele huvitas mind muidugi see, kuidas erinev treening või muudatused toidusedelis minu ööund mõjutavad.

Test

Öö #1

SleepTime 460 min
Polar 429 min
Diff 31 min, so ca 7%

Öö #2

SleepTime 481 min
Polar 505 min
Diff 24 min, so ca 5%

Eksimus on ikka päris suur. Kuna Polar ei näita, mis kellast alates tema arvates öö algab ja lõppeb, siis on täpsemalt võimatu võrrelda, kuskohas see erinevus sisse tuleb.





Tulemus

Neid numbreid vaadates ja mõeldes, mis kasu sellest kõigest on, siis ega nii otsest kasu ei olegi. Võibolla ainus kasu, mis ma välja oskan tuua, on asjaolu, et sul tekib kõigepealt ülevaade sellest, palju sa tegelikult magad. Testiööd on 7-8 tunnised, aga mul on ka perioode, kus ma magan 5 tundi ööpäevas. Ok, ma tean seda niigi, aga äpiga on lihtsam järge pidada, millal oli viimane korralik öö.

Seda teades on natuke lihtsam oma treeningkoormust vastavalt sättida - 5 tunnise öö pealt ei ole mõtet minna suure koormusega tempotrenni. Võib teha vaiksema päeva ja proovida ennast välja puhata, ning korrigeerida treeningplaani vastavalt.

Muidugi, selleks ei ole äppi vaja. Igaüks saab sellest isegi aru, kui väsimus peal ja magamata öö all. Aga ma pean ütlema, et see SleepTime nutiäratus on ... kuidagi nutikas. St. ärgates selle maheda meloodia peale on kuidagi erksam olek hommikust alates. Kuigi graafiliselt on võimatu aru saada, miks äpp otsustas just sel hetkel äratuse käima panna. Aga sellegi poolest, SleepTime kasutan ma edasi.

Polari äpp on mugav kogu uneaja jälgimiseks mingis perioodis kokku, näiteks nädalas. Restful Sleep ja Restless Sleep statsiga ma midagi tarka küll peale hakata ei oska. Samas, see info tuleb V800 kasutajale igal juhul äppi kätte. Kuigi jah, kuvada võiks seda kuidagi ilusamini. Näiteks nii, nagu SleepTime seda tasuta versioonis viimase 5 öö kohta teeb:



Kokkuvõttes on suurim kasu nendest vidinatest siis, kui sa teed oma toitumises või treeningus mingi olulisema muudatuse. Siis on võimalik jälgida seda, et kuidas oli uni eelmisel nädalal, eelmisel kuul, eelmises tsüklis samal ajal jne ning võrrelda tulemust käesoleva ajaga. Selleks peab olema piisav andmebaas ja ajalugu + treeningpäevik koos kommentaaridega. Ning kõige enam - peab olema huvi ja aeg seda analüüsi teha.

Samal ajal võib ka trenni teha. Või õlut juua. Või mõni hea raamat ette võtta. Maitse asi. Mina lähen nüüd aga magama. Äpiga.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar